Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Tinnitus kulak çınlaması ya da beyin kaynaklı seslerin kişi tarafından duyulmasıdır. Sürekli olan, belirli bir ses karakteri ve şiddeti olan, kişinin genellikle sessiz ortamlarda duyduğu ancak çevreden gelmeyen sesler tinnitusun en büyük belirtisidir.

Kulak Çınlaması Tanısı Nasıl Konulur?

Öncelikle kişi, tinnitusun farkına varır. Sonrasında vakit kaybetmeden bir KBB polikliniğine başvurur ve şikayetlerini anlatır. Buradan odyoloji departmanına yönlendirilen bireye çınlama testi yapılır. Bu test ile çınlamasının ses karakteri, frekansı, şiddeti bulunarak çınlamaya karşı nasıl bir yol izleneceğine karar verilir. Yine alınan Anamnez ile çınlamanın subjektif mi objektif mi olduğu belirlenir ve gerekirse başka dallara konsülte edilebilir.

Kulak Çınlaması Tedavisi

Tinnitus’un çeşidi ve kaynağına göre farklı terapi çeşitleri uygulanabilir. Tüm Tinnitus çeşitlerine iyi gelen bir terapi metodu hala keşfedilmiş değil. Sektörde çok farklı terapi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastalık kaynağına göre Tinnitus’u sakinleştirmek için farklı uygulamalar tercih edilebilir. Bunların başında; İşitme Cihazları,  Kombi İşitme.

Cihazları, Tinnitus Cihazları, TRT (Tinnitus Retraining Therapy), Psikolojik Destek Terapisi, Akupunktur, Elektromanyetik Stimülasyon gibi terapiler sayılabilir.

Kronik hale gelmiş Tinnitus’u iyileştirmek ne yazık ki mümkün değildir. Kronik Tinnitus‘ta terapinin temel amacı çınlama sesini tamamen susturmak değildir. Kişinin bu sabit olan gürültüyle beraber yaşamasını sağlamak ve daha az etkilenmesini öğretmektir. Terapi bir süreçtir, kısa süreli değildir. Beyin, başarılı uygulanan terapi sayesinde bu sesi zaman içinde unutabilir.

Tüm terapiler arasında en başarılı terapi ise, içinde Tinnitus terapi algoritmaları bulunduran ve kombi olarak adlandırılan işitme cihazıyla yapılan terapidir.

Uzmanlarımız size uygun olan terapi çeşitlerini önereceklerdir. Uzmanlarımızdan randevu alarak bir program dâhilinde terapiye katılabilirsiniz.

İşitme cihazıyla yapılan terapi, Tinnitus tedavisinde ilaç ile tedavi bir seçenek olsa da hala çok başarılı bir ilaç bulunmuş değildir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi(FDA) tarafından onaylanan bir ilaç veya alternatif tıp ürünü de günümüz itibariyle mevcut değil. Farklı kaynakların ürünü olan Tinnitus’a sebebiyet veren kaynak bulunup düzeltilebilirse tedavi için bir ümit doğabilir. Eğer Tinnitus’a neden olan kaynak belli ise, KBB hekimiyle beraber çalışmak terapide başarı oranını artırabilir. Tinnitus’a göre farklı terapi metotları uygulanabilir. Denenmiş başarılı metotlar ise; TRT(Tinnitus Retraining Therapy),